تبلیغات در ارم بلاگ


» کاهش وزن بی دلیل

کاهش وزن بی دلیل

علل احتمالی کاهش وزن غیرقابل توضیح


کاهش وزن بی دلیل یک علامت هشدار دهنده از مشکلات بالقوه سلامتی است. در بیماری های جدی تر، کاهش وزن اغلب با علائم دیگری همراه است. اگر این اتفاق برای شما افتاد، باید با پزشک خود مشورت کنید.


کاهش وزن بی دلیل می تواند به دلایل زیادی رخ دهد که بیشتر آنها به مشکلات سلامتی مربوط می شود . در هر صورت، این موضوع را نباید نادیده گرفت و نشانه مهمی از نیاز به مشاوره فوری پزشکی است.


امروزه وزن بدن مفاهیم زیبایی شناختی و اجتماعی زیادی دارد. بنابراین ، اولین چیزی که باید مطمئن شوید این است که واقعاً کاهش وزن غیرقابل توضیحی را تجربه کرده اید یا خیر. گاهی اوقات، این فقط یک تغییر در درک تصویر بدن است. طبق آمار 50 درصد از بیمارانی که برای کاهش وزن بی دلیل مراجعه می کنند، در واقع وزنی کم نکرده اند.

راز اعداد و فرشتگان - ویدیو های یوتیوب مطلب مرتبط راز اعداد و فرشتگان - ویدیو های یوتیوب


با این حال، اگر واقعاً وزن کم کرده اید، چندین دلیل احتمالی وجود دارد.


کاهش وزن غیر قابل توضیح و بی دلیل


کاهش وزن بی دلیل اغلب نشانه یک بیماری سیستمیک است.

تشخیص اینکه چه زمانی کاهش وزن نگران کننده است آسان نیست. با این حال، اجماع پزشکی تقریباً مطلق در مورد یک پارامتر خاص وجود دارد. هر گونه کاهش 5 درصدی توده بدن در یک دوره 6 تا 12 ماهه باید دلیلی برای مشاوره پزشکی باشد.


بنابراین آنچه مهم است این نیست که چند کیلو از دست رفته است، بلکه مهم این است که وزن از دست رفته چند درصد از کل توده بدن را نشان می دهد. بنابراین، فردی که 100 کیلو وزن دارد، اگر در عرض 6 تا 12 ماه 5 کیلو وزن کم کند، نباید نگران وجود مشکلی باشد. اما اگر فردی که 50 کیلو وزن دارد، 2.5 کیلو وزن کم کند، باید به پزشک مراجعه کند.


اگرچه این واقعیت ممکن است بدیهی به نظر برسد، اما توجه به این نکته مهم است که کاهش وزن باید غیرارادی باشد. به عبارت دیگر، شما زمانی باید نگران باشید که کاهش وزن ، خود به خود و بدون انجام کار خاصی اتفاق افتاده باشد.


دلایل اصلی


دلایل زیادی برای کاهش وزن بی دلیل وجود دارد. در 75 درصد موارد می توان علت را تعیین کرد. افراد معمولاً به این دلیل که کالری کمتری نسبت به نیاز خود دریافت می‌کنند یا به این دلیل که از شرایطی رنج می‌برند که مانع از جذب مناسب مواد مغذی توسط بدنشان می‌شود، وزن کم می‌کنند. گاهی اوقات، این کاهش وزن توسط هر دو عامل ایجاد می شود.


بسیار رایج است که این کاهش وزن بی علت ، نتیجه افسردگی باشد . قبل از کاهش وزن، بسیار مهم است که تجزیه و تحلیل شود که آیا فرد سوگوار است یا از مرگ، طلاق یا رویداد آسیب زای دیگری رنج می برد.


کاهش وزن یکی از اولین علائم برخی از بیماری ها است. این مورد در مورد تومورهای دستگاه گوارش، بیماری های عفونی مانند HIV ، اندوکاردیت، سل و بیماری های قارچی یا انگلی صدق میکند.


کاهش وزن در پرکاری تیروئید یا فئوکروموسیتوم، دیابت شیرین و نارسایی آدرنال نیز شایع است. اگرچه چندین نوع سرطان با کاهش وزن همراه است، اما در این موارد بیمار علائم دیگری را نیز تجربه خواهد کرد.


افزایش سن و کاهش وزن


سن عامل مهمی در تجزیه و تحلیل علل و پیامدهای کاهش وزن است. این مورد در مراحل یا شرایط خاصی اتفاق می افتد:


نوزادان تازه متولد شده: این امر غیرمعمول نیست که نوزادان 10 درصد وزن بدن خود را در 15 روز اول زندگی از دست بدهند. این امر به این دلیل است که آنها مایعات را از طریق مدفوع یا ادرار دفع می کنند. از آن زمان به بعد، انتظار می رود که نوزادان تا شش ماهگی هفته ای نیم کیلو وزن اضافه کنند.


افراد مسن: کاهش وزن بخشی طبیعی از روند پیری است تا زمانی که به تدریج رخ دهد . از دست دادن توده عضلانی و استخوانی نیز طبیعی است. اما کاهش وزن ناگهانی نشانه مشکلات سلامتی است.


مادران باردار : همچنین باید توجه داشته باشیم که وزن اغلب در دوران بارداری کاهش می یابد . این در مادرانی که در سه ماهه اول دچار سرگیجه و استفراغ می شوند و نمی توانند تغذیه کافی داشته باشند، رخ می دهد. این افراد باید با پزشک خود مشورت کنند.


اگر متوجه کاهش وزن غیرقابل توجیه شدید چه کاری باید انجام دهید؟


اگر متوجه شدید که در مدت کوتاهی وزن زیادی از دست داده اید و تغییراتی در عملکرد بدن شما ایجاد شده است، حتما باید به پزشک مراجعه کنید.زیرا تنها یک متخصص است که مراحلی را که باید برای شناسایی علت و اصلاح مشکل دنبال کند، می داند.


ارم بلاگ


تبلیغات در ارم بلاگ
فرم ارسال نظر


مطالب پیشنهادی از سراسر وب
  تور تفليس   |   گردشگری ارم بلاگ   |   لینک پرومکس   |   فروش تجهیزات ویپ   |   خرید آنتی ویروس   |   تهران وکیل   |   مشاور ایرانی در لندن  


آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله