تبلیغات در ارم بلاگ

مطالب پیشنهادی از سراسر وب

» رژیم غذایی کم فیبر

رژیم غذایی کم فیبر

چه زمانی پیروی از رژیم غذایی کم فیبر ضروری است؟


به عنوان یک قاعده کلی، اطمینان از وجود فیبر در رژیم غذایی مهم است. با این حال، استثناهایی وجود دارد. در مقاله امروز به بررسی این استثنا ها میپردازیم.


در برخی موارد، رعایت رژیم غذایی کم فیبر ضروری است. ما در مورد یک ماده مهم برای حفظ سلامت روده صحبت می کنیم. با این حال، در زمان های خاص منع مصرف دارد. برای مدیریت کافی برخی از مشکلات سلامتی که در زیر به آنها خواهیم پرداخت، بنابرای در این شرایط خاص ،لازم است به طور موقت مصرف آن را محدود کنید .


در هر صورت، قبل از شروع، باید توجه داشت که ایده آل این است که از مصرف روزانه 25 گرم فیبر اطمینان حاصل کنید. با این کار، سلامت روده و گوارش، تضمین میشود. جذب فیبر نه تنها از یبوست جلوگیری می کند، بلکه کلید جذب برخی مواد مغذی است. پس چه زمانی باید مصرف آن کاهش یابد؟

فواید زنجبیل مطلب مرتبط فواید زنجبیل


در صورت ابتلا به دیس بیوزیس


اولین سناریویی که در آن مصرف فیبر باید کاهش یابد، دیسبیوز روده است. این شرایط شامل رشد بیش از حد باکتریایی میکروارگانیسم هایی است که اغلب بیماری زا هستند و باعث مشکلات گوارشی می شوند .


از آنجایی که فیبر بستر اصلی انرژی برای باکتری های ساکن در دستگاه روده است، بنابراین میتواند باکتری های مضر روده را نیز افزایش دهد. اگر این باکتری ها در روده و گوارش انسان به وفور یافت شود ، در این صورت وجود این ماده در رژیم غذایی تأثیر نامطلوبی خواهد داشت.


با این حال، باید توجه داشت که انواع مختلفی از dysbiosis وجود دارد. برخی از آنها ناشی از از دست دادن تراکم کلی میکروارگانیسم ها هستند. در این زمینه، بهتر است مصرف فیبر را محدود نکنید و به مصرف اندازه فیبر ادامه دهید.


به یاد داشته باشید ، همیشه توصیه می شود قبل از استفاده از این نوع استراتژی رژیم غذایی با یک متخصص تغذیه مشورت کنید. کشت مدفوع ممکن است برای دانستن دقیق عامل ایجاد مشکل و مداخله موثر ضروری باشد .


نباید نادیده گرفت که بسیاری از آسیب شناسی های روده با علائم مشابه وجود دارد، بنابراین تشخیص دقیق تعیین کننده نوع رژیم خواهد بود.


در بیشتر موارد دیس بیوز روده، محدود کردن مصرف فیبر ضروری است. در غیر این صورت ممکن است وضعیت را بدتر کند.


در صورت ابتلا به بیماری التهابی روده


هنگامی که علائم التهاب روده در شخص رخ میدهد ، مصرف فیبر نیز باید بسیار متوسط باشد . این نوع بیماری اغلب یک نوع بیماری خود ایمنی است که بسیاری از جنبه های فیزیولوژی آن هنوز ناشناخته است.


آنچه مورد تایید است این است که سرکوب مصرف عناصری مانند گلوتن و فیبر می تواند درمان را بهبود بخشد زیرا از کنترل علائم حمایت می کند. مطالعه منتشر شده در مجله گوارش و کبد این موضوع را تایید می کند.


با این حال، همه چی به ویژگی های فردی آن شخص بستگی دارد. در برخی از افراد مبتلا به چنین بیماری هایی، فیبر باعث نفخ زیاد و درد شکم می شود. اما همیشه هم به این صورت نیست و فرد به راحتی میتواند فیبر دریافتی را بدون بروز علائم هضم کند.


این بسیار به نوع آسیب شناسی خاصی که ایجاد می شود و ویژگی های ژنتیکی هر فرد بستگی دارد. علاوه بر این، درمان دارویی نیز می تواند موثر واقع شود.


از سوی دیگر، تأکید بر این نکته مهم است که تداوم سرکوب فیبر پیامدهای منفی بر سلامتی در میان مدت دارد. همانطور که قبلاً اشاره کردیم، این ماده بستر اصلی انرژی برای باکتری های ساکن در روده است .


بنابراین، اگر آنها تکثیر نشوند، ممکن است فرآیندهای گوارشی آن شخص شرایط منفی داشته باشد ، همانطور که توسط تحقیقات منتشر شده در مجله تحقیقات پزشکی نشان داده شده است .


در صورت انسداد روده


از موارد انسداد روده هم نباید غافل شد. در این حالت معمولاً با یک مشکل خاص مواجه می شویم که اجازه نمی دهد مدفوع به درستی از دستگاه گوارش عبور کند .


این مشکل ، گاهی اوقات نیاز به درمان جراحی دارد، اما همیشه ابتدا باید با رژیم غذایی سازگار شود . بنابراین بهتر است مصرف فیبر کم شود.


لازم به ذکر است که فیبر ماده ای غیرقابل هضم است که حجم بولوس را بسیار افزایش می دهد. این امری مثبت است زیرا باعث تحریک گیرنده های مکانیکی در روده می شود و حرکات پریستالتیک را برای جلوگیری از یبوست افزایش می دهد.


با همه ی این تفاسیر ، پزشک یا متخصص تغذیه تعیین می کند که چه مقدار فیبر باید محدود شود.


تفاوت بین بیماری های عفونی و غیر عفونی چیست؟ مطلب مرتبط تفاوت بین بیماری های عفونی و غیر عفونی چیست؟

به طور کلی، برای جلوگیری از مشکل های بزرگتر، توصیه می شود که الگوی مصرف فیبر خود را تنظیم کنید و با رفع مشکل، کم کم به حالت سابق خود برگردید. در واقع، کمبود فیبر در بسیاری از رژیم‌های غذایی هشداردهنده‌تر از وجود آن در برخی شرایط پاتولوژیک است.


اینکه آیا مصرف فیبر باید محدود باشد به شرایط هر فرد بستگی دارد. به همین دلیل توصیه می شود با پزشک مشورت کنید.


کدام غذاها حاوی فیبر هستند؟


در زیر به برخی از مواد غذایی میپردازیم که فیبر زیادی دراند . معمولاً آنها منشا گیاهی دارند، مانند :


غلات کامل

میوه ها

سبزیجات

حبوبات

فندق


البته همه این محصولات دارای نسبت فیبر محلول به فیبر نامحلول یکسان نیستند . با این حال، برخی از سبزیجات و غذاهایی مانند حبوبات نوعی فیبر را در خود دارند که ظرفیت تخمیر زیادی دارند.


آنها اغلب باعث تشکیل نفخ می شوند، بنابراین افرادی که مستعد تجربه این علامت هستند باید مراقب مصرف آنها باشند.


همیشه مصرف فیبر زیاد در رژیم غذایی ضروری نیست


همانطور که می بینید، چندین موقعیت وجود دارد که در آن کاهش موقت مصرف فیبر برای بهبود مدیریت آسیب شناسی های مختلف و جلوگیری از عوارض مرتبط مثبت است .


به لطف این استراتژی، نفخ و درد شکم در کنار سایر مشکلات کاهش می یابد. البته، تشخیص باید دقیق باشد و استراتژی همیشه باید تحت نظارت یک متخصص باشد.


ارم بلاگ


تبلیغات در ارم بلاگ
فرم ارسال نظر


مطالب پیشنهادی از سراسر وب
  مشاور ایرانی در لندن   |   گردشگری ارم بلاگ   |   تور تفليس   |   تهران وکیل   |   فروش تجهیزات ویپ   |   خرید آنتی ویروس   |   لینک پرومکس  


آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله